Na Trgu mlikarice u Dražicama na kojemu se nalazi skulptura mlikarice, obnovljena 2018. godine, okupili su se, sredinom srpnja, brojni mještani i gosti odnosno svi oni kojima je priča o ženama koje su svojim radom i trudom skrbile za obitelji prirasla srcu i utkana u način života.
{source}
<style>.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }</style><div class=’embed-container’><iframe src=’https://www.youtube.com/embed/lC3n7J9evYc’ frameborder=’0′ allowfullscreen></iframe></div>
{/source}
Gužva na središnjem trgu još jednom je pokazala da novo vrijeme i novi izazovi nove svoje, ali sjećanje na naše mlikarice ne blijedi. Jubilarno deseto izdanje manifestacije “Feral ki j’ pušćal sinjal” u čast svim mlikaricama s Grobnišćine ali i okolnih mjesta ponudilo je izuzetan i bogat program, a svim požrtvovnim ženama u čast, u večernjim satima, priređen je spektakularan vatromet. Posljednja mlikarica živuća mlikarica danas ima 90 godina. Radi se, naravno, o Darinki Brnji iz Dražica koja je prisustvovala samoj manifestaciji i podijelila svim prisutnima “kartulinu iz svojega života”. Kako je i sama kazala, život je nije mazao, a mama ju nije štedjela kad su u pitanju bili fizički i kućanski poslovi jer, trebalo je preživjeti teška vremena prodavajući mlijeko i ostale domaće namirnice.
Ova manifestacija koja je pred deset godina krenula na inicijativu Dine Peloze naš je način da očuvamo sjećanje na naše mlikarice, ali i na nekadašnji težački način života našega kraja. Generacije su živjele teže nego danas, ali upravo takav način života pokazuje koliko su ljudi ovog kraja žilavi i to pogotovo žene, istaknuo je načelnik Općine Jelenje, Robert Marčelja.
Upravo poštujući tradiciju i kulturu jelenjskog kraja, kroz ovu manifestaciju, pokušava se djecu upoznati s načinom života naših starih jer dok god se priče o mlikaricama budu prenosile s generacije na generaciju to se neće zaboraviti. Kako je kazao načelnik Marčelja, novo vrijeme nosi nove izazove, ali važno je da ne zaboravimo svoje porijeklo, svoje pretke i njihov način života.
Otvorenju manifestacije nazočila je i Vlasta Juretić, kao izaslanica predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović te naglasila kako predsjednica nosi svoj kraj u svojemu srcu.
Podsjetimo, jedna mlikarica je prosječno odlazila u Rijeku svaki drugi dan, na leđima je nosila teret od najmanje 50 kilograma, a radila je oko 30 godina. Za to vrijeme, matematičari su izračunali, prešla je pet puta ekvator te, slikovito rečeno, prenijela 600 vagona tereta. Znajući da jedan vagon ima 10 tona, izneseni podaci na samoj manifestaciji zvuče nevjerojatno ali povijest je pokazala i istinito.
Uz Marija Battifiacu koji je bio u ulozi voditelja i pjevača svojim recitacijama program su obogatili Vlasta Šušanj – Kapićeva, Sandra Žinić, Jadranka Cetina. Dječji vrtić u Podhumu izveo je prigodan igrokaz, ali ipak glavna atrakcija bile su mlikarice Sonja i Biserka koji su svojom interpretativnom pričom i nošnjom svim prisutnima pokazale kako su mlikarice nekada živjele.
Koncertom Josipa Butorca i popularnog Joleta zaključen je prekrasan dan posvećen požrtvovnim ženama. Ispunjen parking povodom velike fešta u Dražicama privukli su u Jelenje brojne mještane i goste. Svatko je toga dana mogao pronaći ponešto za sebe jer mlikaricama je bio posvećen cijeli dan. Od jutra kad je organizirana šetnja s mlikaricama na kojoj su najmlađi mogli vidjeti kako se nekad živjelo na Grobnišćini, preko sportskog programa jer “sport i mlikarice idu zajedno”, turnira u briškuli i trešeti, do gastro i štandovske ponude, degustacije škripavca i štrudle. Velikoj priči o trudu naših žena pridružili su se i nogometaši NK Rijeke pa su za tu prigodu u Dražice donijeli Rabuzinovo sunce, odnosno pokal koji je bio izložen uz kip mlikarice. Feral je jedan od zaštitnih znakova mlikarica, a prema svemu viđenome i prezentiranome iz nove Općinske uprave poručuju da će se i dalje unaprjeđivati program i voditi briga o sjećanju na požrtvovne žene našega kraja još mnogo godina koje su pred nama.
Organizator Ferala je Turistička zajednice Općine Jelenje, a pokrovitelji su Općina Jelenje i Primorsko-goranska županija.
{gallery}fotogalerija/2019-07-20_Mlikarica_2019{/gallery}