Posljednji je dan javne rasprave o novom prostornom planu Općine Jelenje. Javna rasprava na prijedlog IV. izmjena i dopuna prostornog plana Općine Jelenje traje do petka, 31. ožujka. Načelnik Općine Jelenje Robert Marčelja tumači da je posljednja izmjena prostornog plana bila 2007. godine, a novim dopunama plana naročito se poštuju vodozaštitne zone.
S pripremom četvrtih izmjena uređenja našeg prostora u Općini Jelenje krenuli smo u prošlom mandatnom razdoblju. Zadnje izmjene u prostoru izglasane su 2007. godine. Prošlo je od toga više od 16 godina. Dokument je trebalo revidirati i unaprijediti, prvenstveno zbog gospodarskog ulaganja u našu zajednicu, zahtjeva sumještana ali i zakonskih akata. Izmjene su svakako nužne, kako bi se naša zajednica kvalitetno razvijala. U sadašnjem prijedlogu izmjena puno je zakonskih usklađenja, naglašava Marčelja.
Javljanje za HRT Radio Rijeka
Tri glavne komponente koje su potaknule izmjene:
- Sanacija Dubine – nekadašnja šljunčara prenamijenjena je za smještaj solarnih elektrana. U sadašnjem prostornom planu na tom je prostoru planiran golf teren. Bio je to projekt, kao dio tadašnje strategije Republike Hrvatske. Značajni pomaci po tom pitanju nisu učinjeni. Bez kvalitetnog upravljanja prostorom ne možemo se razvijati. Želimo se okrenuti obnovljivim izvorima energije. Vodozaštitno smo područje. Postoje mnoga ograničenja koja moramo uzeti u obzir i smatramo da je solarna elektrana jedino što je primjereno za tu veliku i neizgrađenu površinu.
- Imamo mnogo zahtjeva sumještana koji su se u međuvremenu nakupili jer dulje vrijeme nije bilo cjelovitih izmjena. Stiglo je preko 70 zahtjeva. Nastojali smo svima izaći u susret. Prihvatiti će se svi zahtjevi koji su zakonski mogući.
- Treći razlog donošenja prostornog plana svakako je priča oko akumulacije Kukuljani, kao projekta u teoriji za Republiku Hrvatsku. Akumulacije se u našim prostornim planovima predviđaju još od 1968. godine, odnosno punih 55 godina. Takva ideja uvrštena je u Nacionalni prostorni plan Republike Hrvatske davnih dana. Nacionalni prostorni plan, plan je višeg reda u odnosu na regionalni i lokalni. Kroz prostorni plan nastojali smo ograničiti utjecaj nove akumulacije na naš kraj, kako bi se zaštitio biljni i životinjski svijet.
Napravljen je pomak na bolje uvrštenjem ograničenja zabrane potapanja izvorišta pitke vode na Izvoru Rječine. Nadamo se da ćemo u godinama koje slijede uspjeti potpuno ukloniti hidro akumulaciju. Ovim planom su za velike infrastrukturne zahvate, a takav je zasigurno i izgradnja akumulacije Kukuljani, utvrđena ograničenja i preporuke. Radi se o uvjetima prije gradnje, te teoretski za vrijeme gradnje i nakon gradnje akumulacije te njeno korištenje. Naša politika upravljanja prostorom svakako je protiv izgradnje akumulacije u Kukuljanima. U ovom vremenskom razdoblju njezina gradnja isključivo je teoretskog tipa, a vjerujemo da će se s godinama u potpunosti ukloniti iz prostornog plana naše zajednice, Primorsko-goranske županije i Republike Hrvatske.
Zaključno, općinska vlast na čelu s načelnikom Općine Jelenje Robertom Marčeljom protivi se izgradnji hidro akumulacije.
Razlozi: Na području naše općine nalazi se već akumulacija Valići koja služi za proizvodnju električne energije. Našoj zajednici ta akumulacija nije donijela nikakve koristi, dapače da bi se ona izgradila moralo se iseliti i potopiti cijelo naselje Valići. Nadalje, u godinama koje su slijedile, od nastanka Općine nismo imali benefit kao zajednica, već zbog neodržavanja postojeće infrastrukture izgubili smo trajno cestovnu komunikaciju s gradom Rijekom tako da je došlo do klizišta, a time i pomaka kolnika i nemogućnosti korištenja ceste Lopača >> Grohovo – Jarki. Klizište je aktivno još i danas. Dok se ne sanira klizište, kao uzrok ne može se pristupiti sanaciji prometnice. Poučeni ovim iskustvom. Općina Jelenje ne želi drugu akumulaciju na svojem području.