Hrvatski planinarski savez slavi 150 godina, a PD Obruč trideset
Svečanom akademijom u kazalištu Kerempuh u Zagrebu Hrvatski planinarski savez obilježio je 150. obljetnicu osnivačkog sastanka HPD-a kojim je započeo razvoj organiziranog planinarstva u Hrvatskoj. Osnivanjem vlastite nacionalne planinarske udruge 15. listopada 1874. u Zagrebu, Hrvatska se uvrstila među prve zemlje svijeta s organiziranim planinarstvom te se našla u biranom društvu najrazvijenijih alpskih zemalja. Neki od osnivača ujedno su bili osnivači Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Sveučilišta u Zagrebu i pokretači mnogih znanstvenih, kulturnih i društvenih zbivanja. Hrvatski planinari danas se aktivno skrbe o više od šest tisuća kilometara planinarskih putova i 160 planinarskih domova, kuća i skloništa te svake godine provedu više od stotinu raznovrsnih planinarskih škola s ukupno tri tisuće polaznika.
Planinarsku zajednicu danas čini 341 planinarska udruga s više od 40 tisuća članova, udruženih u Hrvatski planinarski savez, koji je jedna od najvećih sportskih udruga u Hrvatskoj i najveća nevladina organizacija koja se bavi zaštitom prirode. Jedno od aktivnijih planinarskih društava hrvatske planinarske zajednice svakako je Planinarsko društvo Obruč iz općine Jelenje, koje ove godine slavi tridesetu obljetnicu postojanja.
Naime, na inicijativu 15 zaljubljenika u prirodu s područja Grobnika, sredinom 1994. godine počela se prikupljati potrebna dokumentacija za registraciju planinarskog društva. Osnivačka skupština Planinarskog društva Obruč održana je 8. prosinca 1994. godine, a nekoliko mjeseci kasnije društvo postaje član Hrvatskog planinarskog saveza. Prostorije bivše čitaonice na adresi Podkilavac 85 Društvo počinje koristiti 24. svibnja 1995. godine kao mjesto za okupljanje i razne planinarske aktivnosti. Od osnutka broj članova Društva kreće se od 150 do 200 članova.
– Postoji baza od dvadesetak članova koji se redovito odazivaju na radne akcije, koje se održavaju tijekom cijele godine, uglavnom vikendom, a ljeti kada su godišnji odmori i tijekom cijelog tjedna. Radne akcije su vezane uz održavanje (popravci, bojenje prostorija i fasade…) i čišćenje planinarskog doma Hahlić, uređenje i čišćenje okoliša, košenje trave, pripremu drva za ogrjev. U suradnji sa Šumarijom, Društvo je organiziralo nekoliko akcija pošumljavanja na kojima je posađeno više od trideset tisuća sadnica hrasta, bora, ariša i jele. Društvo okuplja planinare i zaljubljenike u prirodu svih uzrasta. U početku se radilo na organizaciji izleta manjih skupina koje su gotovo svaki vikend zajednički odlazile na pohode. Brzo potom počinju se jednom mjesečno organizirati redoviti društveni izleti većih skupina autobusom. Planinarski pohodi se organiziraju uglavnom na vrhove u Hrvatskoj, ali i na zahtjevnija odredišta u Sloveniji, Italiji, Austriji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, kaže predsjednik Obruča Vedran Stipić.
Dodaje kako je od osnutka Društva, dugi niz godina, izlete osmišljavao i vodio Mario Maršanić Major. U lipnju 2022. godine organiziran je tisućiti izlet od kada je osnovan PD Obruč, izlet je organiziran na Velebit, na vrh Šatorina. Prema riječima planinara Ivana Škvarića, izletnici su tada posjetili Šatorinu i Matijevića brijeg na srednjem Velebitu, hodali pravcem: Jovanović padež – Dokozina plan – planinarsko sklonište Ograđenica – Matijevića brijeg – Šatorina 1624 m/nm – Jovanović padež. Manje skupine planinara iz PD-a Obruč sudjeluju u zahtjevnijim usponima na neke istaknute svjetske vrhove (Mont Blanc, Kilimandžaro…).
Maša na Obruču
PD Obruč organizator je brojnih društvenih manifestacija, sportskih i planinarskih akcija, među kojima i godišnjeg okupljanja planinara, Dana hrvatskih planinara na Hahliću 2010. godine, kao i ukupno dvanaest brdskih utrka Hahlić za uru, na kojima je sudjelovalo 315 natjecatelja. U tih 12 utrka ispod sat vremena od Rastočina na Hahlić je dotrčalo 119 natjecatelja, također neki su više puta došli ispod sat vremena, dva, tri… pet puta, Suzana Alberini 9 puta. Obruč je organizirao i tri izdanja utrke izdržljivosti 24 ure Hahlića, na sve tri utrke sudjelovalo je 25 natjecatelja, u 24 sata najviše puta od Rastočina na Hahlić je dotrčao Slaven Krklješ (11 puta), po 10 puta su dotrčali Darija Bostjančić, Pavle Kruljac i Dražen Ugrin.
Suorganizator je biciklijade u spomen na Dejana Ljubasa i Dalibora Kalčića te utrke Grobnik Backyard Ultra. Markacisti redovito rade na održavanju i obilježavanju planinarskih staza na području Grobničkih Alpa i Gorskog kotara, gdje trenutno održavaju 16 markiranih putova u ukupnoj duljini od 53,1 kilometar. Po potrebi u čišćenje i održavanje putova uključuju se i drugi članovi PD-a Obruč. U povodu desete obljetnice postojanja PD-a Obruč izdana je planinarska obilaznica »10 godina – 10 vrhova PD Obruč«.
– Većina vrhova koje smo pohodili na vrhu imaju križ, tako je početkom 2004. godine odlučeno da se na vrhu Obruč postavi križ u povodu 10 godina postojanja Društva. Dana 11. i 12. rujna 2004. godine, na 1377 metara visokom vrhu Obruč postavljen je granitni križ visine 120 cm. Križ je napravljen od tri dijela, najteži dio je imao više od pedeset kila. Od ceste do vrha planinari su na leđima nosili dijelove križa i materijal za betoniranje i montažu. Blagoslov križa i svetu misu predvodio je jelenski župnik vlč. Sanjin Francetić, a održana je 8. listopada 2004. godine u prisutnosti 85 hodočasnika – planinara. Od tada se tradicionalno svake godine održava Maša na Obruču, a mise su služili svećenici vlč. Sanjin Francetić, vlč. Ivan Milardović i vlč. Tomislav Zečević. Jubilarnu 10. Mašu na Obruču predvodio je riječki nadbiskup Ivan Devčić, a uz njega misu je slavio i jelenski župnik Ivan Milardović. U 2024. godini održana je 21. maša po redu, govori predsjednik Obruča Vedran Stipić.
Rad s mladima
PD Obruč posvećuje veliku pozornost izobrazbi i stručnom osposobljavanju svojih članova, a posebnu pozornost posvetili su radu s djecom i mladima.
– Opću planinarsku školu u proljeće 2018. godine uspješno su završila 23 polaznika. U jesen 2022. godine počela je s radom dječja planinarska škola u suradnji s OŠ »Fran Franković« Drenova, čiji su učenici ujedno i Mladi čuvari okoliša kroz izlete usvojili osnovna planinarska znanja i vještine da bi se mogli sigurno kretati i boraviti u planinama. Kroz školovanje obišli su Veli vrh nad Drenovom, Korita na Ćićariji, Šparožnu jamu i Mačkov vrh u šumi Lužina kraj Kastva, Lubanj kod Drenove, vrh Kamenjak, Ložac – Zeleni vir (Gorski kotar), sklonište »Izvaljeno jaje« na Kremenjaku, Šumu Striborovu i Stazu lovora, Klek iznad Ogulina, Preradovićev vrh kraj Fužina i sudjelovali na dodjeli diploma na vrhu Lubanj kod Drenove. Treba spomenuti da su Mali planinari pokrenuli cijele obitelji u planine te da s nestrpljenjem iščekuju svaki daljni pohod. Također i to da dječica sve evidentiraju u svojim planinarskim dnevni- cima u koje marljivo skupljaju pečate. Usvojili su osnove sigurnog kretanja, čitanje markacija, čvorologiju, a najvažnije dio kretanja u prirodi postaje im navika i potreba. Zadnji izlet Malih planinara i njihovih roditelja organiziran je početkom listopada ove godine u Istri, na Ćićariji na najzapadniji hrvatski tisućnjak Žbevnicu, govori Stipić, dodajući kako je više članova Obruča pohodilo tečajeve za vodiče Hrvatskog planinarskog saveza.
Dom na Hahliću
Odlukom Općine Jelenje planinarski dom Hahlić je 1998. godine povjeren na upravljanje Planinarskom društvu Obruč. Dom je redovito otvoren vikendima zahvaljujući dežurstvima neumornog domara Davora Šupka.
– Davorić je dužnost domara na Hahliću preuzeo 1980. godine i obavljao ju je na osebujan način. Dvadeset i šest godina on je svakog petka s punim ruksakom iz rodnih Lukeža kretao put Hahlića. Nosio je u njemu hranu i piće, sve što bi posjetiteljima moglo zatrebati. I kad se vraćao, ruksak nije bio prazan, bilo je pun prljave posteljine, praznih boca. Na Hahliću je nalazio mir, znao je reći: »Došal san gori, pjažalo mi se j’ i vavik san se Hahliću vrnjal«. Za svoj rad Davorić 2002. godine od HPS-a dobiva priznanje Najbolji domar planinarske kuće u Hrvatskoj. To je bio dodatni motivacijski faktor vodstvu PD-a Obruč da uz financijsku podršku Opći ne Jelenje pokrene opsežnu obnovu i dogradnju doma. Radovi su počeli 2005. godine, i odvijali su se u nekoliko faza. Obnovljeni dom svečano je otvoren 30. srpnja 2009. godine, a »otključao« ga je Davorić. Već sljedeće, 2010. godine planinarski dom Hahlić dobiva priznanje HPS-a u kategoriji Najbolji planinarski dom. Kvaliteta usluge u planinarskom domu Hahlić prepoznata je i u HPS-u koji 2012. godine domarima daje priznanje Najbolji domari planinarskog objekta u HPS-u. Kako je dom daleko od elektromreže, u Društvu je odlučeno da se napravi projekt električnog napajanja korištenjem energije iz obnovljivih izvora, sunca i vjetra.
Pripremu projekta elektrifikacije, osiguranje potrebnog financiranja te kompletnu instalaciju PD Obruč realizirao je vlastitim snagama, projekt je vodio arhitekt Ivan Juretić uz podršku drugih inženjera i članova Društva. Prema projektu montirano je šest fotonaponskih panela i vjetrogenerator koji nije kupljen, već je ručne izrade, po nacrtu škotskog inženjera Hugha Piggotta. Napajanje ima daljinski nadzor i upravljanje. Višak proizvedene struje koristi se za grijanje sanitarne vode i podno grijanje sanitarija i kuhinje. Elektrifikacija planinarskog doma Hahlić završena je u listopadu 2018. godine, ističe Stipić.
Marčelja: Planinarskim domovima trebaju upravljati planinari
– Od samog početka moj stav je bio jasan – planinarskim domovima trebaju upravljati planinari, odnosno planinarska društva. U našem slučaju, rezultat takvog pristupa vidljiv je kroz kontinuirano održavanje i unapređenje infrastrukture. Zahvaljujući zajedničkim naporima i suradnji, na Planinarskom domu Hahlić postavljeni su solarni paneli i vjetroelektrana, što je omogućilo uvođenje interneta i postavljanje kamera te drugih elektroničkih uređaja. Uz to, redovito održavamo planinarske puteve, čime osiguravamo sigurnost i ugodnije iskustvo za sve posjetitelje. Također, zajednički smo radili na označavanju novih planinarskih puteva, postavljanju novih tabli i platformi, poput hike.visitjelenje.hr. Najnoviji projekt je planinarska obilaznica 2K, koja je rezultat zajedničkog rada i entuzijazma. Zajedno je lakše, a projekte su prepoznali Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Kvarnera i Primorsko-goranska županija, na čije se natječaje uredno javljamo te dobivamo sredstva za dodatna ulaganja. Kao Općina redovito sufinanciramo aktivnosti Planinarskog društva te imamo zaista dobar i kvalitetan odnos uz međusobno poštovanje, kaže načelnik Općine Jelenje Robert Marčelja.
Suradnja s OSI-jem
Članovi Obruča surađuju s brojnim drugim društvima i udrugama. Aktivni su u Radnoj skupini za osobe s invaliditetom (OSI) te godišnje organiziraju više OSI susreta i pohoda na razne planinske vrhove i planinarski dom Hahlić.
– Godine 2018. počeli smo u planine voditi osobe s invaliditetom (OSI). Prve pripreme proveli smo na Platku, a krajem godine kao prvi jesenji pohod do doma Hahlić po burnom vremenu doveli smo dvoje slijepih planinara – Emila i Sanju. Već naredne godine na prvom proljetnom usponu na Hahlić iz Zagreba su nam došli Gordana Glibo, Željko Brdal (slijepi planinari) i Stjepan Dubec (gluhi planinar), iz Istre nam je došao Feručo Lazarić, slijepi, a od naših je bio Emil Mandarić, također slijepi planinar. Narednih godina pohodi su se nastavili, a postepeno nam se pridružuju i novi članovi. Rahela Sindičić boluje od cerebralne paralize, kao i Tea Turkalj. Obuku novih planinara provodimo na Platku, uz provedbu »Petog koraka’’, kaže Ivan Škvarić.
Dodaje kako Hrvatski planinarski savez provodi akciju ‘’Pruži mi ruku’’, u kojoj je aktivan i PD Obruč.
– U sklopu akcije s OSI-ma smo prošli veći dio Hrvatske – od Istre i Dalmacije, Velebita, Zagorja, Samoborskog i Žumberačkog gorja, Medvednice i Korduna, kao i naš Gorski kotar (Ćunina glava, Hahlić, Obruč, Fratar, Dnič, Pakleno, Primorski Klek, Crni vrh, Planina, Guslica, Snježnik, Radeševo, Sleme, Risnjak i Klek), govori Škvarić.
Planinarska obilaznica Obručeva dva kanjona
U povodu tridesete obljetnice postojanja PD-a Obruč, krajem rujna ove godine otvoren je novi planinarski put Podkilavac-kanjon Zale-Sijevice-Požarine-Jaša-Obruč. Put kroz kanjon Zale sastavni je dio obilaznice 2K – Obručeva dva kanjona koja povezuje dva kanjona: kanjon Mudnu dol i nešto manji kanjon Zale. Autor obilaznice je Mario Maršanić Major, a radovi na uređenju obilaznice (od ideje do realizaci je i otvaranja) trajali su više od dvanaest godina. Obilaznica je kružnog oblika s osam kontrolnih točaka, a povezuje vrh Obruč i planinarski dom Hahlić. Ukupne dužine 24 kilometra, obilaznica je izazov i pravi planinarski doživljaj za sve ljubitelje prirode i adrenalina. Prvi posjetitelji prošli su kompletnu stazu u dva dana.